Jedná se o léčebný přístup vhodný jak pro akutní i chronické stavy, tak pro poruchy chování i fyzická onemocnění. Vyléčení se dosahuje harmonizací organismu zvířete pomocí vysoce naředěných látek z přírody. Na homeopatii můžeme nahlédnout jako na ladění hudebního nástroje. Stejně jako hudebník ladící svůj nástroj nebo ladič pián musí homeopat podrobně poznat svého pacienta, pochopit jeho stav, jeho situaci. Díky tomuto hlubokému souznění je pak schopen zvolit optimální léčebný postup, doporučit individuální homeopatický lék.
Pro přípravu homeopatických léků se hlavně používají rostliny, živočichové, minerály a chemické sloučeniny. Doslova vše co nás obklopuje, může být použito pro přípravu homeopatického léku a tak přinášet úlevu a uzdravení nemocným bytostem. Každá substance našeho světa má v pohledu homeopatie léčebný potenciál. Ve většině případech léčby, by měly být metody tzv. nekonvenční [regulační, alternativní] medicíny léčbou první volby. Pouze v život ohrožujících situacích a momentech, kdy nemoc hrozí rozvrátit či prolomit homeostatické principy živého organismu je na místě začínat razantní konvenční léčbou.
Základním principem homeopatické léčby je Similia similibus curantur [podobné se léčí podobným]. Tento princip je zakotven již v samém názvu [homoios = podobný, pathos = choroba] tohoto terapeutického způsobu práce, který je jako ucelená léčebná metoda starý již 200 let. Zakladatel homeopatie Samuel Hahneman [1755-1843] řekl a následně prakticky ověřil:“Každá látka, která je schopná vyvolat u zdravého a citlivého jedince nějaké příznaky, musí být schopna je léčit u jedince nemocného“. To znamená, že substance, která má schopnost vyvolat určitý stav rozladění organismu, má také schopnost léčit tento stav, odstranit nemoc se shodnými příznaky.
Homeopatie je jemná a účinná terapie harmonizující celou bytost zvířete, snažící se svými postupy a metodami nasměrovat zvíře ze stavu nemoci do stavu zdraví, stimulovat jeho obranné síly a schopnosti, pomoci navodit přirozenou rovnováhu, harmonii a pohodu na všech úrovních. Práci homeopata lze [jak bylo již výše zmíněno] přirovnat k ladění hudebního nástroje. Nejprve vnímáme všemi smysly celkové naladění nástroje [životní příběh zvířete včetně zdravotní anamnézy], v něm je potřeba rozeznat falešný tón [nemoc] a postupně nástroj naladit do určitého optima [proces homeopatické léčby – vstupní pohovor, podání homeopatika, kontrola, změna předpisu]. Naladění je možné tak, jak nám to dovolí konstrukce hudebního nástroje [konstituce zvířete, rozsah nemoci, její vratnost nebo nevratnost] a podmínky v kterých je přechováván a jak je s ním zacházeno [krmení, péče o zvíře, pohyb]. Sebelepší ladič pián neudělá ze starého polorozpadlého nástroje, který je uskladněn ve vlhkém sklepě nové koncertní piáno. Na druhé straně nevzdělaný a nezkušený ladič dokáže silně rozladit i téměř dokonalý hudební nástroj.